Oratorium „Mesjasz” Haendla

Parafia: Warszawa. Świętego Krzyża na Trakcie Królewskim
W bazylice Świętego Krzyża zaprezentowane zostanie arcydzieło Haendla w nowej odsłonie. Soliści Polskiej Opery Królewskiej zaśpiewają z towarzyszeniem nowo powstałego zespołu instrumentów dawnych Capella Regia Polona.

Mesjasz powstał jako szóste oratorium anielskie w dorobku G. F. Haendla. Dzieło skomponowane w zaledwie 24 dni już za życia kompozytora zostało okrzyknięte Arcydziełem. Libretto przygotowane przez Charlesa Jennensa jest kompilacją tekstów zaczerpniętych z Biblii Króla Jakuba oraz Modlitewnika Powszechnego i składa się z trzech części. Część pierwsza zawiera proroctwo przyjścia na świat Zbawiciela. Druga część jest opowieścią o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Natomiast część ostatnia koncentruje się wokół zapowiedzi zbawienia ludzkości.

Uniwersalne przesłanie zawarte w treści i muzyce Mesjasza zostało odczytane przez reżysera – Ryszarda Peryta, w sposób szczególny. Poprzez dźwięki doskonałej muzyki Haendla oraz specjalnie wybrane fotografie-ikony, Polska Opera Królewska opowie o obecności Mesjasza w życiu świętego człowieka – Jana Pawła II oraz w historii polskiego narodu. Przy klawesynie zasiądzie Krzysztof Garstka, który poprowadzi wykonanie dzieła. Wystąpią także: Marta Boberska – sopran, Anna Radziejewska – alt, Sylwester Smulczyński – tenor, Andrzej Klimczak – bas, Chór Opery Królewskiej, Capella Regia Polona.