Oratorium pasyjne Elsnera

Parafia: Warszawa. Opatrzności Bożej w Wilanowie
Utwór Józefa Elsnera „Passio Domini Nostri Jesu Christi” zabrzmi w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie już 17 marca o godz. 19.00. Wykonawcami będą soliści, chór i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod batutą maestro Grzegorza Nowaka.

Oratorium pasyjne Passio Domini Nostri Jesu Christi seu Triumphus Evangelii op. 65, jest uznawane za jedno z najwybitniejszych dzieł Józefa Elsnera. Pod koniec 1834 roku z prośbą o napisanie dzieła o charakterze pasyjnym zwrócił się do Józefa Elsnera ksiądz Witman, wyrażając zapotrzebowanie na muzykę „godną wykonania w czasie kazań pasyjnych w Wielkim Tygodniu”.

Elsner komponował dzieło przez kolejne dwa lata, a kompletna premiera odbyła się dopiero w czerwcu 1838 roku w kościele ewangelicko-augsburskim na Pl. Małachowskiego.

W wykonaniu Pasji brało udział ponad 400 artystów. Dzieło odniosło duży sukces, o czym świadczyły ogromna liczba słuchaczy, przychylne recenzje oraz kolejne wykonania w Warszawie, Petersburgu czy Wilnie.

Libretto „Pasji” zawiera fragmenty Ewangelii wg św. Mateusza i św. Marka, psalmy oraz teksty pozabiblijne. Utwór składa się z czterech części, które spaja wielokrotnie powtarzany tekst „Qui passus es pro nobis, Jesu Christe”. Całość zwieńczona jest radosnym Alleluja, dzięki któremu w pełni można zrozumieć tytuł „Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli Triumf Ewangelii”.

  • Dyrygent: Grzegorz Nowak
  • II dyrygent: Dawid Runtz

Obsada
Jesus: Sylwester Smulczyński
Pilatus: Marek Wawrzyniak
Judas: Piotr Kędziora
Princeps sacerdotum: Bogdan Śliwa
Testes I: Andrzej Marusiak
Testes II: Krzysztof Łazicki
Corifeus I: Piotr Chwedorowicz
Corifeus II: Karol Bartosiński
Corifeus III: Mikołaj Zgódka
Corifeus IV: Michał Kanclerski

Sopran: Gabriela Kamińska
Mezzosopran: Monika Ledzion-Porczyńska
Tenor: Leszek Świdziński
Bas: Sławomir Jurczak

Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej

Przygotowanie chóru: Beata Herman
Inspicjent: Agnieszka Orlikowska

Współorganizatorami wydarzenia są: Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Wstęp wolny