Prezentacja kapy Jana Pawła II, w której zainaugurował Wielki Jubileusz 2000

Miejsce: Dom Arcybiskupów Warszawskich
Organizator: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Prezentacji oryginału kapy, w obecności kard. Kazimierza Nycza i dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcina Adamczewskiego, dokona Roberto Salvagnin z pracowni Atelier X Regio z Wenecji.

Prezentacja szaty liturgicznej którą Jan Paweł II miał na sobie podczas inauguracji obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 będzie miała miejsce 15 października 2018 r. o godz. 12.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia stara się o jej pozyskanie do swoich zbiorów

Ozdobna, kunsztownie wykonana kapa, w której Jan Paweł II uroczyście otworzył Drzwi Święte inaugurując tym samym obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 w nocy z 24 na 25 grudnia 1999, to pod wieloma względami unikatowy projekt artystyczny.

Szata ta jest doskonale zaprojektowana z uwzględnieniem zasad obowiązujących przy tworzeniu strojów liturgicznych, lecz przy jej wykonaniu wykorzystano niepowtarzalny materiał, który mimo imponujących rozmiarów kapy, zapewnia lekkość i zachwyca pod względem estetycznym. Jest to tkanina, przy której powstaniu wykorzystano najnowsze pomysły technologiczne, współcześnie stosowana w przemyśle kosmicznym. Całość została ręcznie wykonana na specjalne zamówienie we włoskiej pracowni – Atelier X Regio z Wenecji, które projektuje i szyje szaty liturgiczne dla hierarchów Kościoła. Przez kilkanaście ostatnich lat pontyfikatu ubierało Jana Pawła II. W atelier pracują nie tylko projektanci i krawcy, ale również teologowie. Każdy symbol umieszczony na szatach liturgicznych ma więc głęboką wymowę liturgiczną.