Kard. Nycz o przygotowaniach duchowych do beatyfikacji: skoncentrujmy się na świętości
Prośba o duchowe przygotowanie do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego znalazła się w komunikacie z 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się 21 listopada na Jasnej Górze. Biskupi przypominają w nim, że beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia to wielkie wyzwanie dla całego Kościoła w Polsce.
Zdaniem kard. Nycza jeśli „przez te siedem miesięcy przygotowań do beatyfikacji uda się osiągnąć to, że wiedza o Prymasie Wyszyńskim i jego nauczaniu zostanie przekazana młodemu pokoleniu, i będą oni mogli przeżyć też taką historię, którą my dorośli przeżyliśmy, prowadzeni przez Prymasa Tysiąclecia, to będzie to wspaniały efekt przygotowania do tej uroczystości”.
– Chodzi o to, by ta beatyfikacja i przybliżenie osoby, modlitwa licznie zgromadzonych, także w parafiach i w diecezjach, nas poderwała. Byśmy byli bardziej spójni, jeśli chodzi o Ewangelię, którą głosimy ustami, a tą samą, którą głosimy naszymi postawami, czynami, bo ta rozbieżność jest dość duża – zauważył metropolita warszawski i główny organizator uroczystości beatyfikacyjnych.
Zdaniem kard. Kazimierza Nycza świętość Prymasa Wyszyńskiego jest dla nas wielkim wyzwaniem. – Wtedy były inne czasy. Prymas pełnił rolę wieloraką, ale też wiele funkcji zastępczych, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy relacji Kościoła z państwem komunistycznym. Był duchowym przywódcą, ale był także mężem stanu, który podejmował rozmowy, dialog, ale przede wszystkim obronę człowieka, obronę rodziny, pamiętamy wielką obronę przed reformą na wzór radziecki szkolnictwa w latach 70. – przypominał kardynał. – Jednak choć to ważne, to musimy wrócić do fundamentu i powiedzieć tak: nie dałby rady tego Prymas zrobić, gdyby nie jego więź z Bogiem, zanurzenie w modlitwie i jego świętość – podkreśla metropolita warszawski. Przypomina, że „on taki był, jego dzień podzielony między modlitwę i pracę był przykładem tego, jak swoje życie, powołanie do świętości realizować, właśnie w konkretnym życiu”.
Data beatyfikacji Prymasa Polski i wieloletniego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski została ustalona na 7 czerwca 2020 r. Uroczystość odbędzie się w Warszawie na Placu Piłsudskiego. “Przygotowanie powinno się odbywać w każdej diecezji i parafii. W jego ramach należy przybliżać osobę Prymasa Tysiąclecia, jego służbę Kościołowi i całemu Narodowi”– czytamy w komunikacie polskich biskupów.
KAI