Wspólnota wietnamska z Wólki Kosowskiej wspomina męczenników

W sobotę 23 listopada kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. dla wspólnoty wietnamskiej w kościele w Mrokowie k. Wólki Kosowskiej • Poświęcił kaplicę, w której odtąd gromadzić się będą Wietnamczycy na cotygodniowej liturgii oraz obraz św. Andrzeja Nguyen Kim Thinga - jednego ze 117 męczenników wietnamskich

Galeria FOTO >>

Grupa wietnamskich katolików, ok. 150- 200 osób, spotyka się co sobotę na Eucharystii. – W Mrokowie jest już regularne duszpasterstwo wietnamskiej wspólnoty. Sprawowane są sakramenty, są chrzty, śluby – mówi ks. Krzysztof Malejko SVD, duszpasterz Wietnamczyków na terenie archidiecezji warszawskiej.

Werbista kilka lat posługiwał na misjach w Wietnamie, stąd zna język i posługuje teraz wietnamskim katolikom, którzy emigrowali do Polski. Wielu z nich pracuje w pobliskim w Chińskim Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej, skupiającym hurtowników odzieży, sprzętu elektronicznego z państw dalekiej Azji, m.in. z Chin i Wietnamu. Przyjechali do Polski w poszukiwaniu lepszych warunków do życia dla siebie i swoich rodzin. Najwięcej z nich osiedliło się w Warszawie i okolicach.

– Dla katolików istotne jest, żeby mogli uczestniczyć w liturgii, wyspowiadać się w swoim języku. Msza po wietnamsku jest naprawdę bardzo ważna dla nich, stąd zrodziła się inicjatywa duszpasterstwa dla Wietnamczyków – opowiada ich duszpasterz.

W tym roku wietnamscy katolicy w związku z przypadającym 24 listopada wspomnieniem liturgicznym 117 wietnamskich męczenników poprosili metropolitę warszawskiego, żeby odprawił dla nich Mszę świętą. – Msza będzie uroczysta, bo to jedno z najważniejszych świąt wietnamskich katolików – zapowiadał ks. Malejko SVD.  Spodziewał się, że tym razem do Mrokowa przyjedzie znacznie więcej osób, także druga wspólnota wietnamska, która modli się i spotyka w parafii św. Jadwigi na Żeraniu (w diecezji warszawsko-praskiej). Po Mszy będzie okazja do spotkań przy wietnamskim jedzeniu.

Do udziału w liturgii zaproszeni zostali również miejscowi parafianie. – Polecajmy Wietnamczyków w modlitwach! – zachęcał w minioną niedzielę proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Mrokowie. – Zapraszamy! Kto może, niech czuje się zaproszony! Drzwi są otwarte dla wszystkich – dodał duszpasterz Wietnamczyków.

Kard. Nycz przewodniczył Mszy św. dla Wietnamczyków w języku polskim, ale czytania i psalm będą po wietnamsku. Ewangelia została odczytana zarówno w języku wietnamskim, jak i polskim. Homilię wygłosił metropolita warszawski i była ona tłumaczona z polskiego na wietnamski (w roli tłumacza – ks. Józef Them, werbista z Wietnamu obecnie mieszkający w Warszawie, duszpasterz obu wspólnot wietnamskich). Natomiast modlitwa wiernych i wszystkie pieśni podczas Mszy zostały wykonywane w języku wietnamskim.

– Jest dla mnie radością patrzeć na was młodych, rozśpiewanych, rozmodlonych – powiedział kard. Nycz. Przypomniał, że święci męczennicy wietnamscy, których wspomnienie obchodzone jest 24 listopada, to przykład dla całego Kościoła. Nawiązując do czytań mszalnych, przypomniał, że Jezus mówi tym, którzy chcą Go naśladować, by brali swój krzyż. Zaznaczył, że niektórzy wezwani są do zmagań z najróżniejszymi przeciwnościami, niektórzy – wprost do oddania swego życia. – Męczennicy wietnamscy to przykład oddania życia w obronie wartości najważniejszych – powiedział.

Kard. Nycz wyraził radość z obecności wspólnoty wietnamskiej w parafii w Mrokowie i w archidiecezji warszawskiej. Zwracając uwagę na liczną obecność i zaangażowanie dzieci i młodzieży zaznaczył, że we wspólnocie widać przyszłość Kościoła. Przypomniał też, jak bardzo uwagę na kontynent azjatycki zwraca papież Franciszek, który właśnie odbywa pielgrzymkę do Tajlandii i Japonii

– Przypominacie nam, że Kościół jest powszechny, że czcimy tego samego Boga. Uczycie nas w Polsce wielu dobrych rzeczy. Dziękujemy wam za wszystko – powiedział kard. Nycz. Podziękował też proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki za udostępnienie wspólnocie wietnamskiej kościoła oraz księżom werbistom, którzy od lat opiekują się migrantami z Wietnamu.

awo/archwwa.pl/KAI