Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej. 28 medali dla zaangażowanych świeckich

28 osób odbierze 6 stycznia z rąk kard. Kazimierza Nycza medal „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” • W gronie uhonorowanych medalem znajdzie się m.in. prof. Krystyna Szostek-Radkowa - wybitna śpiewaczka operowa związana z duszpasterstwem środowisk twórczych a także aż cztery małżeństwa • Wielu z odznaczonych związanych jest z Drogą Neokatechumenalną lub Akcją Katolicką

Uroczystość odbyła się 6 stycznia o godz. 10.30 w archikatedrze warszawskiej. O godz. 11.00 nagrodzeni wezmą udział we Mszy św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, koncelebrowanej przez proboszczów parafii, z których pochodzą.

Prof. Krystynie Szostek-Radkowej duszpasterstwo środowisk twórczych zawdzięcza dobrą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Wybitna śpiewaczka operowa i zasłużona pedagog wielu pokoleń artystów, od początku istnienia duszpasterstwa była czynnie zaangażowana w muzyczne współtworzenie liturgii.

Spośród czterech małżeństw zgłoszonych do uhonorowania medalem, małżeństwo architektów: Grażyna Bujnowska-Kropczyńska i Jerzy Kropczyński to autorzy projektu kościoła w parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem, którzy czuwali nad jego realizacją.

Ewa i Janusz Charczukowie z parafii św. Augustyna w Warszawie należą do ekipy odpowiedzialnej za kurs post-cresima przygotowujący młodzież do sakramentu bierzmowania. Dla młodych organizują różne obozy i pielgrzymki. Oboje związani są z Drogą Neokatechumenalną, a Janusz Charczuk jest także głównym katechistą wspólnot neokatechumenalnych w parafii.

Z parafią św. Augustyna związane są także dwa kolejne małżeństwa, które zostaną odznaczone medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Olga i Marcin Gazi służą pomocą w pracach dla dobra innych – on logistyką i zaopatrzeniem, ona pracuje w bibliotece parafialnej. Z kolei Anna i Krzysztof Bakunowie angażują się w duszpasterstwo dzieci. Prowadzą m.in. scholę dziecięcą, która śpiewa co niedzielę na Mszy świętej z udziałem dzieci. Oba małżeństwa należą do wspólnoty neokatechumenalnej.

Docenione zostaną także Elżbieta Szczepanek i Barbara Grzanka zaangażowane w prowadzenie parafialnej biblioteki w parafii św. Augustyna na Muranowie. Natomiast Zofia Dorochowicz, Anna Majewska i Małgorzata Sztandau od lat, w ramach parafialnej Caritas organizują tam pomoc charytatywną dla osób potrzebujących materialnego wsparcia.

Za bezinteresowną służbę na rzecz potrzebujących uhonorowana zostanie także Alicja Perucka z parafii św. Anny w Piasecznie, gdzie posługuje od 30 lat.

Wśród tegorocznych nagrodzonych znajdzie się także pięć osób związanych z Akcją Katolicką. Elżbieta Gałka, prezes Akcji Katolickiej w parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, wrażliwa na ludzką krzywdę angażuje się również w działalność charytatywną. Elżbieta Kaczmarek – prezes Akcji Katolickiej w parafii św. Tadeusza w Warszawie, wieloletnia dyrektor biura Akcji Katolickiej, współorganizatorka Tygodni Społecznych. Katarzyna Ptasińska, prezes Akcji Katolickiej w parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, zaangażowana m.in. w Tygodnie Społeczne.

Ponadto z Akcji Katolickiej w parafii Świętej Trójcy w Warszawie: Jadwiga Bajorek, zaangażowania w dzieła charytatywne, wspieranie ubogich dzieci i pomoc misjom oraz Alicja Krysiak, która prowadzi parafialną kawiarenkę, gdzie organizuje prelekcje i wykłady na tematy religijne przyczyniając się do propagowania wartości chrześcijańskich.

W gronie nagrodzonych znajdą się też: Marek Waśkiewicz, kierownik budowy kościoła w parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem, który swoją pracę wykonywał społecznie i z wielkim oddaniem, fotograf Marta Witkowska z parafii św. Augustyna z Warszawie, która dokumentuje fotograficznie parafialne uroczystości, organistka Nela Dłutowska z parafii św. Jana Kantego w Warszawie, prowadzi chór i swoją posługą przyczynia się do głębszego przeżywania liturgii oraz Maryla Topczewska-Metelska i Maciej Gliński – wieloletni redaktorzy biuletynu parafialnego „Sanktuarium św. Andrzeja Boboli” – jednego z najstarszych pism parafialnych w Archidiecezji Warszawskiej poświęconego życiu chrześcijańskiemu.

Troje zgłoszonych do odznaczenia związanych jest z parafią św. Zygmunta w Słomczynie. Grzegorz Banecki od wielu lat zajmuje się redagowaniem i drukiem parafialnej gazetki oraz redakcją strony internetowej. Ponadto opracowuje zbiór 4 tys. biogramów duchownych pomordowanych w XX wieku. Jolanta Kornaszewska jest katechetką i przewodniczącą parafialnego zespołu Caritas, który roztacza opiekę nad ubogimi i potrzebującym. Natomiast Marcin Ambroziak od wielu lat prowadzi w parafii scholę dziecięcą i młodzieżową dbając tym samym o oprawę muzyczną niedzielnej liturgii.

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii. Po raz pierwszy odznaczenia zostały przyznane w 2009 r. i do tej pory otrzymało je 569 osób. Wraz z tymi, którzy odbiorą je 6 stycznia liczba nagrodzonych medalem będzie wynosiła 597.

Planujemy transmisję internetową na stronie archwwa.pl i kanale Archidiecezji Warszawskiej na YouTube

 

 

Zobacz też

Medale “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”

28 osób odbierze 6 stycznia z rąk kard. Kazimierza Nycza medal „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. W gronie uhonorowanych medalem znajdzie się m.in. prof. Krystyna Szostek-Radkowa - wybitna śpiewaczka operowa związana z duszpasterstwem środowisk twórczych a także aż cztery małżeństwa. Wielu z odznaczonych związanych jest z Drogą Neokatechumenalną lub Akcją Katolicką.