Wiadomości

Szturm modlitewny w intencji papieża Franciszka. “Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”

7 marca 2021 odbędzie się szturm modlitewny w intencji papieża Franciszka z okazji rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową, pod hasłem “Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy tego dnia odmówić litanię do Chrystusa Dobrego Pasterza, w intencji Ojca Świętego.

Kard. Cantalamessa: chrzest w Duchu potężnym środkiem odnowy życia milionów wierzących

O roli doświadczenia chrztu w Duchu Świętym w chrześcijańskim nawróceniu – mówił kaznodzieja Domu Papieskiego w pierwszym rozważaniu wielkopostnym dla Kurii Rzymskiej. Kard. Raniero Cantalamessa zastrzegł, że nie chodzi tu jedynie o doświadczenie związane z ruchem charyzmatycznym. Byli i są niezliczeni chrześcijanie, którzy przeszli przez analogiczne doświadczenie, nic nie wiedząc o chrzcie w Duchu, ale otrzymali silne wylanie łaski oraz namaszczenie Duchem w konsekwencji jakichś rekolekcji, spotkania czy lektury – wyjaśniał włoski kapucyn.

Niedziela “Ad Gentes”. W parafiach zbiórki na pomoc misjonarzom

Od 2005 r. w II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce modli się i wspiera finansowo misje. Niedziela ta jest obchodzona jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Z tej okazji we wszystkich wspólnotach parafialnych odbędzie się zbiórka na fundusz misyjny. W ubiegłym roku z tego funduszu ponad 1,4 mln zł trafiło do rąk misjonarek i misjonarzy. Dzięki hojności wiernych w Polsce misjonarze zrealizowali 99 projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych na kwotę 470 tys. zł.

Dwaj biskupi zapowiadają łączenie parafii. Brakuje księży

Dwóch polskich biskupów abp Wacław Depo i bp Andrzej Dziuba decyduje się na łączenie mniejszych parafii na terenach diecezji, którymi kierują. Jako powody wymieniają spadek powołań, odchodzenie kolejnych księży na emeryturę, jak również odejścia ze stanu kapłańskiego.

“Usłysz” – to hasło tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000

„Usłysz” to hasło, które będzie towarzyszyć jubileuszowemu, XXV Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Modlitewne spotkanie, którego pomysłodawcą był o. Jan Góra OP, pierwszy duszpasterz Lednicy, odbędzie się na Polach Lednickich 5 czerwca.

Sosnowie: Bp Grzegorz Kaszak zarażony koronawirusem

Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 u bp. Grzegorza Kaszaka, ordynariusza diecezji sosnowieckiej, dało wynik pozytywny. Jak informuje biuro prasowe diecezji, hierarcha czuje się dobrze i prosi o modlitwę w swojej intencji.

Pod kopułą Bazyliki św. Piotra znajdują się tajemnicze pudła pełne dzieł sztuki

Pod kopułą Bazyliki św. Piotra jest przechowywanych 50 ognioodpornych pudeł, w których znajduje się wiele dzieł sztuki. Trwa ustalanie, skąd one się tam wzięły i co dokładnie zawierają – pisze Il Messaggero.

Misjonarz na Post: Już ponad 50 tys. osób wspiera duchowo polskich misjonarzy

Trwa akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście – „Misjonarz na Post”. – Jest to piękny projekt polskiego Kościoła. Możemy być aktywnymi współpracownikami polskich misjonarzy – komentuje inicjatywę kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Francuscy biskupi chcą wyprowadzić Kościół z kryzysu nadużyć. Wysłuchali ofiar

Francuscy biskupi chcą wyprowadzić tamtejszy Kościół z kryzysu wywołanego przez skandale seksualne i nadużycia władzy. Czytamy o tym w komunikacie końcowym po nadzwyczajnym posiedzeniu episkopatu, które w całości było poświęcone sprawie nadużyć. Podczas posiedzenia biskupi ponownie wysłuchali świadectw ofiar.

Państwowa Komisja ds. pedofilii wyjaśnia kilkanaście spraw dot. księży

“Obecnie Komisja zajmuje się ponad 120 sprawami seksualnego wykorzystania dzieci, w tym ok. 10 proc. dotyczy osób duchownych” – czytamy w oświadczeniu Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja wyjaśnia, że przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęto 24 listopada 2020 r.