Do Filadelfii zjeżdżają już uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin. Miasto czeka na papieża.

Na tę chwilę Filadelfia przygotowywała się od trzech lat. Wczoraj odbywała się wielka rekrutacja wolontariuszy – w sumie ok. 10 tys. osób. Dziś przyjeżdżają pierwsze rodziny, czyli te, które wezmą udział w kongresie stanowiącym pierwszy etap światowego spotkania. Swój udział zapowiedziało 17 tys. osób.

W sobotę i niedzielę dołączą kolejne rodziny, głównie ze Stanów Zjednoczonych, i wtedy organizatorzy spodziewają się milionowych tłumów. Pełna mobilizacja również w polskiej parafii św. Wojciecha. To tu zostanie ugoszczona część Polaków.

„Mamy ok. 200 osób gości w budynkach parafialnych i u rodzin naszej parafii – mówi jej proboszcz. – To te rodziny, które zgłosiły się tylko do nas. My wielu rodzinom odmówiliśmy, bo nie mamy miejsca. Przyjęliśmy te rodziny na miarę możliwości, jakie są w domach naszych parafian. To są Polacy z Polski – z takich miast, jak np. Łódź, także z Kanady, a inni z Domowego Kościoła z różnych zakątków Stanów Zjednoczonych również dojadą do nas, bo tu będzie takie główne centrum” – powiedział ks. Jan Palkowski.

Ale gościna to nie wszystko. W polskiej parafii co wieczór przez cały tydzień, równolegle do kongresu w centrum miasta realizowany jest program dla parafian przy udziale rodzin, które przyjeżdżają z zewnątrz. „Te grupy, które przyjeżdżają z Polski czy Kanady, chcą się w to włączyć, i my również chcemy włączyć naszych parafian, tych, którzy tutaj przyjeżdżają i nie zawsze mogą uczestniczyć w tych sesjach, więc będą mogli u nas troszeczkę zaczerpnąć tego ducha, tej atmosfery, która nam tu wszystkim się udziela. Dlatego pomyślałem, że byłoby dobrze każdego dnia coś zorganizować, skoro mamy tyle pomocy w postaci biskupów, księży i tych rodzin, które przyjeżdżają. Zależy mi, aby nasze rodziny też to przeżyły, bo niektóre nie będą miały dostępu do Convention Center czy nie będą w stanie ze względu na zdrowie czy wiek uczestniczyć w Mszy z Papieżem Franciszkiem, czy też być na „Park Way-u” , gdzie będzie Festiwal Rodzin. Będą mieli taką małą próbkę tego, co się dzieje w Filadelfii. Taki był mój punkt widzenia przy organizowaniu tego” – dodał ks. Palkowski.

Ten polski program zainauguruje dziś wieczorem bp Grzegorz Kaszak, który na spotkaniu w Filadelfii reprezentuje Konferencję Episkopatu Polski. Natomiast w piątek 25 września gościem specjalnym będzie kard. Gerhard Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, który jest związany ze wspólnotami Domowego Kościoła i odprawi tu Mszę po polsku.
Gość Niedzielny