W archidiecezji katowickiej bez tradycyjnych wizyt kolędowych

– W tym roku nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych w domach wiernych archidiecezji katowickiej – poinformował Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii Metropolitalnej. Powodem jest aktualna sytuacja epidemiczna. W zamian w okresie Bożego Narodzenia odprawiane będą msze święte w intencji parafian z poszczególnych ulic.

W sobotę i niedziela pielgrzymka rodzin i małżeństw na Jasną Górę

Pod hasłem „Największym skarbem jest rodzina” inspirowanym nauczanym kard. Stefana Wyszyńskiego, w sobotę i niedzielę odbędzie się 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Oprócz modlitwy zaplanowano też dyskusję na temat zadań duszpasterstwa rodzin na najbliższe lata. Odbędzie się także odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Pandemia spowodowała w Polsce zanik więzi katolików z parafiami

Wybuch epidemii koronawirusa był wstrząsem, który uruchomił nowe procesy w polskim społeczeństwie. Wprowadzone restrykcje mocno wpłynęły na przeżywane wspólnotowo praktyki religijne. Jak zauważył Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, epidemia wzmocniła obserwowany od 20 lat proces zanikania więzi z parafiami. Z drugiej strony, pandemia zmotywowała Polaków do skupienia się na relacjach rodzinnych.

Lubliniec: Pali się budynek klasztorny i szkoła katolicka

Misjonarze Oblaci informują o pożarze, jaki wybuchł dziś nad ranem w budynku klasztornym w Lublińcu. Na miejsce przyjechało 15 wozów straży pożarnej.

Prezydent RP odwiedził rzymski kościół św. Stanisława BM

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką i członkami delegacji, towarzyszącymi mu podczas oficjalnej wizyty we Włoszech i Watykanie, odwiedził w środę z prywatną wizytą rzymski kościół pw. św. Stanisława BM. Znajduje się tam centrum duszpasterstwa Polaków w Rzymie i jest to najstarszy ośrodek polskiego duszpasterstwa emigracyjnego.

Abp Ryś: Parafia powinna być wspólnotą, a nie biurem

Parafia jest pierwszym miejscem, w którym człowiek spotyka się z Bogiem i nie można jej zredukować do biura, ale musi to być parafia wychodząca. Abp Grzegorz Ryś podkreślił tę misję podczas spotkania w kościele pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu, na którym błogosławił ewangelizatorów przed akcją „Ewangelizacja od drzwi do drzwi”.

Beatyfikacja ks. Jana Machy przełożona

Zaplanowana na 17 października 2020 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 rok. O decyzji poinformował abp Wiktor Skworc na portalu archidiecezji katowickiej.

Zmarł ks. Ryszard Głowacki, były przełożony generalny chrystusowców

Ks. Ryszard Głowacki zmarł dziś w domu zakonnym w Puszczykowie. W latach 2013-2019 był przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Lublin: zmarł kapucyn zarażony koronawirusem

46 – letni brat Wojciech Kaczmarek zmarł w piątek na skutek ciężkiego zakażenia koronawirusem. COVID19 zdiagnozowano również u kapłanów w lubelskiej parafii św. Stanisława.

Dożynki Prezydenckie w Warszawie

Kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski przewodniczył dziś w kościele seminaryjnym Mszy św. rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie. W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.