Bp Bryl po nominacji papieża: Chciałbym być dobrym pasterzem

„Dziękuję Panu Bogu, ponieważ decyzję papieża Franciszka chciałbym przeżyć w duchu wiary. Wierzę, że podejmując to zadanie, służę Panu Bogu, służę Jezusowi Chrystusowi, który działa w Kościele” – powiedział bp Damian Bryl po ogłoszeniu nominacji na nowego biskupa kaliskiego.

Bp Damian Bryl nowym biskupem diecezji kaliskiej

Biskup Damian Bryl został nowym ordynariuszem diecezji kaliskiej – zdecydował papież Franciszek. Do tej pory był on biskupem pomocniczym w Poznaniu.

Ponad 150 tys. osób zgromadził projekt “Dar na Stulecie”. Zainicjował go śp. o. Maciej Zięba

Ponad 150 tys. osób, 2,5 tys. inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, 35 krajów na 6 kontynentach. Tak pokrótce podsumować można projekt „Dar na Stulecie”, który odbył się w związku ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II. Projekt wystartował w maju 2019 roku i miał trwać przez rok, jednak z uwagi na epidemię przedłużono go do końca 2020 roku. Inicjatorem akcji był zmarły 31 grudnia 2020 dominikanin, o. Maciej Zięba.

Bp Libera: Słowo Boże to szczepionka nadziei

„Pośród niespokojnych dni, w sercu epidemii lęku, nieufności, szaleństwa wirusa nienawiści, tak łatwo przenoszonego drogą medialną, słowami właśnie – Słowo Boże to Boża „szczepionka nadziei” – powiedział bp Piotr Libera w Niedzielę Słowa Bożego podczas wieczornych Nieszporów w bazylice katedralnej płockiej. Niedziela ta została ustanowiona przez papieża Franciszka.

Abp Ryś w czasie nabożeństwa ekumenicznego: Bóg wzywa nas do przekraczania granic

Drugie i ostatnie w tym roku nabożeństwo ekumeniczne w ramach tygodnia modlitw o jedność chrześcijan odbyło się w niedzielę wieczorem w Kościele Ewangelicko – Augsburskim św. Mateusza w Łodzi. Liturgii przewodniczył ks. Michał Makula – proboszcz parafii luterańskiej, a kazanie wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Dziś Dzień Solidarności z mieszkańcami Chorwacji

W odpowiedzi na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, ogłosił niedzielę 24 stycznia „Dniem solidarności z Chorwacją”. Tego dnia w polskich kościołach zbierane są datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.

Ks. Mariusz Wilk został wicedyrektorem KBO ŚDM

Ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, poinformował o mianowaniu ks. Mariusza Wilka na jego zastępcę. Przez najbliższy rok ks. Wilk będzie koordynował pracę biura. “Mam nadzieję, że współpraca z księdzem Mariuszem będzie dla wszystkich pięknym doświadczeniem w drodze ku ŚDM Lizbona 2023!” – napisał w komunikacie ks. Parafiniuk.

Abp Skworc: Szczepionkom mówimy – tak. “Tęsknimy za normalnością”

“Wyrażenie chęci zaszczepienia się jest związane z poczuciem odpowiedzialności za siebie i bliźnich” – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Podkreślił także rolę osób wierzących w dyskursie na ten temat, zachęcając: “bądźmy tam jako chrześcijanie”.

“Życie się rodzi ze śmierci”. Pożegnanie ks. Artura Godnarskiego

“Każdy z nas niech myśli o sobie, nie o nim. Życie się rodzi ze śmierci. Niech ta śmierć przejdzie przez nas opowiedziana tym słowem, a życie się w nas urodzi” – powiedział abp Ryś w homilii w czasie pogrzebu ks. Artura Godnarskiego w Nowej Soli. Kapłan pochowany został na cmentarzu komunalnym w Otyniu.

Stolica Apostolska bada zaniedbania abp. Andrzeja Dzięgi

Jak dowiedziała się „Więź”, Stolica Apostolska bada zaniedbania abp. Andrzeja Dzięgi w kwestii wyjaśniania spraw wykorzystywania seksualnego. Dochodzenie dotyczy m.in. sprawy ks. Andrzeja Dymera.