Francuscy biskupi chcą wyprowadzić Kościół z kryzysu nadużyć. Wysłuchali ofiar

Francuscy biskupi chcą wyprowadzić tamtejszy Kościół z kryzysu wywołanego przez skandale seksualne i nadużycia władzy. Czytamy o tym w komunikacie końcowym po nadzwyczajnym posiedzeniu episkopatu, które w całości było poświęcone sprawie nadużyć. Podczas posiedzenia biskupi ponownie wysłuchali świadectw ofiar.

“Ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji”

“Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji”. Napisali o tym w liście do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoli członkowie Stałego Komitetu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Amerykańscy biskupi protestują przeciwko “ustawie o równouprawnieniu”

W tym tygodniu pod głosowanie w niższej izbie parlamentu USA ma być poddana “ustawa o równouprawnieniu”. W założeniu ma ona na celu ochronę osób o skłonnościach homoseksualnych czy zaburzeniach tożsamości płciowej przed dyskryminacją. Amerykańscy biskupi zwracają jednak uwagę, że w rzeczywistości “narzuca ona jednostkom oraz organizacjom nowe i kontrowersyjne poglądy na temat płci”.

Tylko 25 osób w kościołach. Hiszpanie coraz mocniej krytykują restrykcje

Nie więcej niż 25, tyle osób może uczestniczyć w nabożeństwach w większości regionów Hiszpanii. Nałożone restrykcje znacząco ograniczają udział wiernych w mszach i mimo spadku zakażeń są nadal podtrzymywane. Coraz mocniej krytykują to biskupi oraz stowarzyszenie Chrześcijańskich Adwokatów.

Kard. Filoni: Ojciec Święty jedzie do Iraku właśnie, aby nieść pokój

Były nuncjusz apostolski w Bagdadzie, Kard. Fernando Filoni z nadzieją patrzy na podróż Papieża Franciszka do Iraku. “Ojciec Święty Jedzie tam właśnie, aby nieść pokój” – podkreślił purpurat.

„Słowa papieża Franciszka dają światu nadzieję”

„Słowa ukazują rzeczywistość, która się zmienia, a w przypadku papieża dają światu nadzieję” – tak streszcza swoją książkę poświęconą najbardziej charakterystycznym zwrotom używanym przez Ojca Świętego Fransesco Torralba, profesor filozofii i antropologii na Uniwersytecie Ramon Llull w Barcelonie, konsultor Papieskiej Rady ds. Kultury.

Czy do starożytnego Ur wrócą pielgrzymi? Irakijczycy na to liczą

Agencja Reutera, pisząc o przygotowaniach do zbliżającej się pielgrzymki Franciszka do Iraku (w dniach 5-8 marca) zwraca uwagę na starożytne miasto Ur. Wedlug Księgi Rodzaju to właśnie stamtąd rozpoczął swoją „pielgrzymkę wiary” Abraham, uważany nie tylko przez chrześcijan i żydów, ale także muzułmanów za „ojca wiary”. Już w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku zaczęły tam przybywać pielgrzymki chrześcijańskie, które później ustały z powodu wojny w Iraku, a ostatnio także pandemii. Obecnie być może tradycja ta zacznie się odradzać.

Kobieta została sekretarzem niemieckiego episkopatu

Teolog dr Beate Gilles została wybrana na stanowisko sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec. Kobieta zastąpi na tym stanowisku jezuitę o. Hansa Langendorfera, który przechodzi na emeryturę.

Kolonia: ksiądz oskarżany o pedofilię popełnił samobójstwo

Jeden z emerytowanych księży niemieckiej archidiecezji Kolonia, oskarżany o wykorzystywanie seksualne nieletnich, popełnił w ubiegłym tygodniu samobójstwo. Jak informowała archidiecezja Kolonia, cztery dni wcześniej został zwolniony z funkcji duszpasterskiej, którą pełnił, zabroniono mu także kontaktów z małoletnimi.

Były ofiarami epidemii eboli. Włoskie zakonnice kandydatkami na ołtarze

Trzy włoskie zakonnice, które w 1995 roku zmarły Demokratycznej Republice Konga po zakażeniu ebolą są kandydatkami na ołtarze. Mimo rozprzestrzeniania się wirusa siostry nie przerwały pracy wśród ubogich w tym kraju, ale przypłaciły to życiem. 20 lutego papież Franciszek uznał heroiczność ich cnót, a do beatyfikacji potrzeba jeszcze cudu przypisywanego wstawiennictwu sióstr.