Festiwal „Kino z duszą” już po raz czwarty w Warszawie. Te filmy łączy jedno: pokazują jak odróżnić dobro od zła

Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” 18-19 listopada w Kinotece ♦ Filmy, które biorą udział w pokazach konkursowych powstały w ciągu ostatnich dwóch lat ♦ E. Czaczkowska: w każdej, najbardziej trudnej i dramatycznej historii te filmy pokazują jak odróżnić dobro od zła ♦ Organizatorem Fundacja Areopag XXI

Filmy o Aleppo i o Mieszku I, o pielgrzymowaniu Marka Kamińskiego i o poczuciu winy Jana Karskiego – te i wiele innych dokumentów można będzie zobaczyć na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”, który 18 i 19 listopada (piątek, sobota) odbędzie się w warszawskiej Kinotece, w Pałacu Kultury i Nauki. To już czwarta edycja imprezy.

– Filmy, które prezentujemy, to znakomite, wartościowe dokumenty przygotowane przez współczesnych polskich twórców, działających na polskim i międzynarodowym rynku kinematograficznym – mówi Grażyna Raszkowska, dyrektor festiwalu. – Jak co roku przedstawimy ekranizacje o tematyce historycznej, społecznej, psychologicznej oraz religijnej. Wszystkie dokumenty, które biorą udział w pokazach konkursowych powstały w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI, która jest organizatorem festiwalu „Kino z duszą” dodaje: “Na naszym festiwalu pokazujemy filmy współczesne i historyczne, takie, które mówią o rzeczach wielkich i o codziennych, o bohaterach i osobach szerzej nieznanych, ale wszystkie je łączy jedno: w każdej tej historii, najbardziej trudnej i dramatycznej pokazują jak odróżnić dobro od zła.”

Przewodniczącym festiwalowego jury jest znakomity polski dokumentalista Maciej Drygas, autor m.in. wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmu „Usłyszcie mój krzyk”. W kapitule zasiada też m.in: operator filmowy, prof. Andrzej Musiał ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z reżyserami oraz debata „Chrześcijanie wobec prześladowania i imigrantów”, wieńcząca blok filmowy, podejmujący temat wojny, migracji i prześladowań religijnych m.in. na Bliskim Wschodzie. W panelu uczestniczyć będą dyrektor polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło oraz filmowcy Wojciech Szumowski i Bogdan Lęcznar.

Wstęp na wszystkie pokazy filmowe oraz na galę finałową, którą uświetni występ Marki jest wolny. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.kinozdusza.pl

Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” organizuje Fundacja Areopag XXI, jego współorganizatorami są Narodowe Centrum Kultury oraz Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Katolicka Agencja Informacyjna.

KAI

kinozdusza2016program