Wystawa czasowa pt. “Pisanie ikon”

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Na wystawie zostanie zaprezentowanych ok. 30 ikon powstałych w czasie 5 lat pracy studentów uczęszczających na zajęcia do Pracowni Technologii i Kopii Ikony na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Wystawa obejmuje prace kursowe V roku studiów praz aneksy i prace dyplomowe zrealizowane w ostatnich latach. Poza ukończonymi pracami pokazywane są próbniki, fragmenty dekoracji i tablice edukacyjne. Wszystkie prezentowane prace są kopiami ikon znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie, z którym ASP od lat współpracuje. Oryginalne ikony pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku.

Wystawie towarzyszy katalog, gdzie we wstępnie bp Michał Janocha, historyk sztuki i przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zwraca uwagę, że choć “z punktu widzenia historyczno-artystycznego kopia jest niejako przedłużeniem, przypomnieniem, uobecnieniem oryginału, to warto zdać sobie sprawę, że pojęcie kopii, funkcjonujące w konserwatorstwie i w historii sztuki, w teologii ikony praktycznie nie istnieje”.

Wystawa została przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Narodowe Centrum Kultury. Kuratorem wystawy jest prof. Danuta Stępień, która od początku tj. od 2012/2013 r. kieruje Pracownią Technologii i Kopii Ikony na warszawskiej ASP. Jest to jedyna tego typu pracownia na polskiej uczelni wyższej a w trakcie studiów realizowany jest autorski program, który daje możliwość poznania przez studentów różnorodnych technik i technologii pisania ikon, warsztatu pozłotniczego oraz technik zdobniczych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wystawa czasowa: PISANIE IKON
Gdzie: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1 (obok Archikatedry św. Jana Chrzciciela)
Kiedy: 3 kwietnia – 19 maja 2019 r.
Godziny: wt. – pt. : 12:00- 17:00; sob. – nd.: 12:00-16:00; pon. – nieczynne
Bilety: 10 zł bilet normalny; 6 zł bilet ulgowy